KATEGORİLER
DİĞER ÜRÜNLER

Siyam Kedisi Özellikleri

 

 Siyam kedileri,dünyada en çok sevilen ve beslenen kedi ırklarından birisidir.sakin mizaçlarına rağmen oldukça kurnaz olabilen siyam kedileri,eskiden sadece asyanın bulunurken bugun tüm dünyada  ayılmıştır. Tarihi : siyam kedileri isimlerini siyam ( bugünkü Tayland ) bölgesinden alır. tayland,da wichian  Mat olarak  adlandırılmaktadırlar. Wichian Mat olarak adlandırılmaktadırlar.Wichian Mat  Ay Elması anlamına gelmektedir. siyam kedilerine ait ilk bilğilere  14 - 18. yüzyıllarda  yazılmış olan  Tamra Maew  isimli kedi şiirleri kitabında raslanılmaktadır. Ayrıca siyam kralı 5. rama tarafından yaptırılan,kedilerin resimlerini içeren  Smud Khoi kitabında da  siyam kedilerinin resimleri bulunmaktadır ayrıca smud  khoi kitabına şans getiren  17 kediden birisidir  eski asya efsanelerine göre ,siyam kedilerinin dünyada  ilk tanınması ,1878 yılında  siyam elçisinin  ABD ye  bu kedileri götürmesi ile başlamıştır. popülerliğini  ise 1950 ve 1960 lı yıllarda kazanmıştır.

ÇEŞİTLERİ:

Dünya üzerinde geleneksel siyam kedisi ve modern kedisi olmak üzere  iki çeşit olduğu kabul edilmektedir. ikisi arasında dış görünüş açısından bazı farklılıklar bulunmaktadır. modern siyam kedisi ilk olarak 50 li  ıllarda ortaya çıkmıştır. Geleneksel siyam kedilerinden  farklı olarak , bu kedilerin eklemleri daha uzun kafa yapıları daha üçgendir. Dış görünüş olarak daha narin bir görüntüye sahiptir. Geleneksel siyam kedileri ise daha yuvarlak hatlı ve elma şekilli bir kafa yapısına sahiptirler.Ayrıca geleneksel siyam kedileri daha kaslı bir görünümdedirler.
 
ÖZELLİKLER
 
siyam kedilerinin en önemli  özelliği tüylerinin yapısıdır. genellikle kısa tüy yapısına sahiptirler. tüyler doğdukları zaman  tamamen krem rengindedir. büyüdükçe kafada ve ayaklarda  koyu renkli tüyler çıkar. bu tüyler nispeten vucudun soğuk kalan yerlerinde yogunlaşmıştır . siyamların yaşlandıkça da  tüy tüy rengi koyulaşır. siyam kedilerinin baktıgımız  zaman  erkeklerin 60, dişilerin ise 55 cm boyuna ulaşabildiği görülmektedir. sağlıklı erkek kediler  4- 9 ağırlığında erişebilirken  dişi kediler 3-5 kg  ağırlığına  sahip olmaktadırlar siyam kedilerinin enb büyük dikkat çeken özelliği derin bakışlı mavi renkli gözleridir. gözlerin şekli bademe benzer gibi üçgen biçimindedir. kulak uçları ve burun ucu birleştirildiğinde tam bir üçgen oluşturur. Geleneksel siyam kedilerinde  bu kafa yapısı çok belirğin olmasada  modern siyam kedilerinde  tam olarak gözlenmektedir. siyam kedileri ,narin ancak atletik yapıya sahiptirler .Dış görünüşlerinin aksine göründüklerinden daha güçlü hayvanlardır . evdeki her çıkıntıya rahatlıkla tırmanabilirler.
 
DAVRANIŞ
 
siyam kedileri ,oldukça sıcakkanlı dışa dönük hayvanlardır. Diger kedi ırkları ile oldukça iyi anlaşırlar ve en sosyal kedi olarak kabul edilirler. siyamlar diger kedilerle olduğu kadar insanlarlada iyi iletişim kurarlar. Bir çok siyam kedisi insanlarla oynarken tırnaklarını çıkartmazlar. Bu nedenle siyam kedilerinin insanları tırmalama  ile yaralaması nadiren gözlenir. Evinizde sahiplenmek için sessiz bir kedi arıyorsanız  yanlış adrestesiniz  siyam kedileri oldukça konuşkandır, ayrıca kendilerini seslerini kullanarak ifade etmekten hiç çekinmezler. onlara karşı  sevecen olduğunuzda hoş miyavlamalarla size cevap verirlerken , ihmal  edildiklerini hissetdiklerinde oldukça yüksek sesli ve rahatsız edici miyavlamalarla  karşılaşabilirsiniz.  siyam kedilerinin büyük bir kısmı gayet oyuncu ve hareketlidir. Haddinde de fazla meraklıdırlar ve oldukça zeki olabilirler. siyam kedileri çok çabuk sıkılırlar ve evde yalnız kaldıklarında  vakitlerini kendilerine oynayacak bir şeyler  aramakla geçirirler. Tabiki buda sizin için hoş olmayan süpriz lere  neden olabilir. Her  zaman ilğiye İhtayaç duyarlar ve sevilmek oldukça hoşlarına gider . kalablık ve çocuklu aileler siyam kedileri için  en uygun ev ortamını oluşturmaktadır.
 
HASTALIKLARI VE YAŞAM SÜRESİ
Siyam kedilerinin  yatkın olduğu bir kaç hastalık  bulunmaktadır. bunların başında gingivit ve karacigerin zarar görüp işlevsiz hale gelmesine neden olan amiloidosis hastalıkları gözlenmektedir .ayrıca siyam kedilerinde sıklıkla tümoral  oluşumlar  ( meme tümörleri  ağırlıklı olmak üzere  ) ortaya çıkmaktadır. siyam kedilerinde nadiren de olsa Retinal Atrofi de gözlenebilir Bu hastalık göz retinasının  bozulmasına ve görme bozukluklarına ,ileri durumlarda ise  körlüğe neden olmaktadır. siyam kedileri ortalama  12,5 yıl yaşarlar siyam ve siyam ile  akraba olan ırklardaki kediler  diger kedilere oranla daha kısa yaşam süresine sahiptirler. yaklaşık 10-12 yıl yaşam bir siyam kedisi için  oldukça iyi bir yaşam seresidir. ancak iyi bakımla beraber  15 senenin üzerinde yaşayabilen  siyam kedileri bulunmaktadır.

BAKIM
Siyam kedileri günlük bakım istemeyen hayvanlardır . Nadiren de olsa tüylerinin temizlenmesi gerekebilir.  Ayrıca haftada 2 kez tüylerinin taranması  da deri ve tüy yapısının daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Bu  taramalar, tüyler kısa olduğu için nazikçe yapılmalıdır.
 
IRKTAN TÜRETİLEN DİĞER IRKLAR

Siyam ırkının bir diğer ilğinç özelliği  de başka ırklardan kedilerin üretilmesine ön ayak olmasıdır . siyam ırkının diğer ırklarla  çiftleştirerek üretilen 13 ayrı kedi ırkı bulunmaktadır. Bu ırklar Balinese,Burmese,Colorpoint,shorhair,Himalayan,Oriental Shorthair,Ocicat,javanese,Snowshoe,Thai kedisi,Tonkinese,Oriental   Longhair, Thai Bobtail ve Savannah kedileridir. Bu kediler görünüş olarak siyam kedilerine çok fazla benzemeseler de ırkının üretiminde  ilk kullanılan  kediler siyam kedileridir.