KATEGORİLER
DİĞER ÜRÜNLER

Erkek Kedilerde İdrar Yapma Sorunu

Bir erkek kediniz varsa hele de onu kısırlaştırdıysanız şimdi bahsedeceğim sorunu ya yaşadınız ya da yaşama olasılığınız yüksek demektir. Bir çok kedi sahibinin bu sorunu yaşaması için bilmesi gerektiğini düşündüğüm bir konuyu açıyorum bu gün.

Kediler evcilleşmeden önce doğada yaşıyor ve doğal kaynaklardan besleniyorlardı. Vakti gelince çiftleşiyorlar acıkınca karınlarını doyuruyor, susayınca da akar sulardan derelerden su içiyorlardı. Bu gün aslında onların ihtiyaçları değişmedi ama şartları değişti. İnsanlarla birlikte yaşamaya başladıktan sonra bizlerin hayatına ayak uydurmak zorunda kaldılar.

Peki nedir bu ayak uydurma dediklerim?

 1- Onları bizimle yaşamaları için kendi evlerimize kapadık biz evde değilken bile onları evde kalmaya zorluyoruz. Bütün gün evde yalnız kalıyor ve enerjileri tüketecekleri bir alan bulamıyorlar. Bu da streslerini arttırıyor ve hastalıklara davetiye çıkarıyor. 

2- Doğada kendi tercihlerine göre beslenen kedileri evimizde onların önüne koyacağımız besinlerle beslenmeye zorluyoruz. Onların asıl ihtiyaçlarını bulasıya kadar bir sürü kedi maması veya ev besinleriyle besliyoruz. Özellikle ucuz kalitesiz mamaların içine konan kimyasal tatlandırıcılarla onların bu mamaları çok sevdiklerini zannediyoruz. Bu yalancı tadın onların sağlığını nasıl etkileyebileceğini hiç düşünmüyoruz. Yanlış beslenme kedilerin hastalıklarında en fazla rol oynayan etkendir. Bu konuda veteriner hekimlerden tavsiye almak en doğrusu olacaktır.

3- Doğada su ihtiyaçlarını dereler ırmaklar gibi akar sularda karşılayan kediler durgun sudan su içmeye alışkın değillerdir. Evde su kaplarına koyduğunuz suların sürekli tazelenmesi gerekir bayatlamış sular kediler tarafından tercih edilmez. Bu da kedinin günlük su tüketiminin azalması anlamına gelir.

Yukarıda maddeler halinde verdiklerim, kedilerin yaşamında; vahşi hayattan ev hayatına geçişte hastalıklara yol açabilecek bazı değişikliklerdir. Konumuzla ilgili olan değişiklikleri seçtim özellikle.

Özellikle erkek kedilerde görülen idrar yapamama sorunu genellikle idrar yollarını  kumların tıkamasından kaynaklı olmaktadır. Kısırlaştırılan erkek kedilerde sıklıkla görülen bu duruma idrarın; yanlış beslenme sonucu alkalileşerek bünyede struvit ve okzalat taşlarının üretmesi sebep olmaktadır. İdrar kesesinde biriken struvit ve okzalat taşları çiş yapma esnasında idrar kanalından geçemeyerek idrar yollarını tıkar. Kediniz bu durumda olduğunda sık sık kum kabına giderek çözelir vaziyette duracak ve her çiş yapma esnasında miyavlayacaktır. Bu durum sürdükçe ve müdahele edilmedikçe karnında şişme görülür. Ve bu durum geciktirilmeden kliniğe yetiştirilmesi gereken bir acil vakadır. Kedim çiş yapamıyor? kedim işiyemiyor diyen kedi sahiplerinin kedileri bu durumdan korumak bir kaç önerimi aşağıda size sayacağım

kedi-akar-su-pinari

Kedi Akar Su Pınarı

1- Kedinizin su ihtiyacını ciddiye alın. Mutlaka gün içerisinde su kabına en az üç defa taze su koyun. Mümkünse içme suyu verin. Eğer suyunu sürekli değiştiremiyorsanız. Kediler ve köpekler için satılan şelale şeklinde akar su pınarlarını bir çok yerde bulabilirsiniz.  Bu su pınarları suyun sürekli deveranını sağlarayarak karbon filtreden geçirirler ve suyun tazeliğini korumasını yardımcı olurlar. Kediler akar vaziyette olan sulardan daha çok tüketirler. Kedinin taze ve temiz sudan bolca tüketmesi daha çok idrar yapmasını sağlayacağı gibi idrarın asiditesi korunarak kum yapmasını ve enfeksiyonu engeller. Daha fazla idrar içerisinde olursa kum parçalarının idrar kanalından kolaylıkla atılması sağlanır. 

2- Beslenmesine de dikkat edilmeli özellikle kediniz kısırlaştırıldıysa sterilize kediler için üretilmiş kum yapan bazı minerallerden ayıklanmış ve idrarın asiditesinin korunduğu rasyonları içeren mamalar tercih edilmelidir. Bu riski taşıyan kediler için hills s/d  ve c/d, royal canin ürinary, pro plan ürinary benzeri mamaları veterineriniz ihtiyacınıza göre size önerecektir.

kedi-idrar-pasta

Kedi İdrar Pastası

3- Bu türden riskleri olan kedilere methionin ve c vitamini içeren pasta şeklinde vitaminlerde mutlaka önerilir. 

Bu günkü yazımda siz kedi sahiplerini kısaca bilgilendirmeye çalıştım. Fakat bu semptomları gördüğünüz her erkek kedi de bu sadece idrar yollarında kum varlığını göstermeyebilir. Ayrıca bu durum sadece erkek kedilerde görülecek diye bir şeyde yoktur. Sadece diğer hayvanlara göre daha çok görülür. Burada yazılan bilgilerin veriliş amacı; sizleri sadece bilgilendirmek ve en yüksek olasılığa göre kedinizi korumanıza yardımcı olmayı sağlamaktadır. 

Bu soruna karşı önleminizi alınız ve veteriner hekiminizin önerilerini mutlaka değerlendiriniz.

Veteriner Hekim Uğur Bazan